Anesteziyoloji ve Reanimasyon Branş Değerlendirme | TUS'un KarakuTUSu
Anesteziyoloji ve Reanimasyon Branş Değerlendirme
23rd January 2020 By TUS'un KarakuTUSu
blog

Anesteziyoloji ve Reanimasyon branşını kimler yazmalı, kimler yazmamalı ?


Cerrahın ta kendisi olmaya hevesliyseniz iyi düşünmelisiniz. Rahat bölümde olayım, yorgunluğum & etliye sütlüye bulaşım az olsun diyorsanız düşünmeyin bile. Sofistike bir iş yaparken kapsayıcı hekimliğin de dibine vurmak cazip geliyorsa, yorulup karşılığında daha iyi kazanmak istiyorsanız buyrunuz…

Anesteziyoloji ve Reanimasyon branşının Türkiye’deki ve dünyadaki geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?


Bölüm oldukça elegant. Şöyle açıklayabilirim, bir beslenme piramidini hepimiz biliriz… farklı cerrahi branşlar ve ucu yoğun bakım ihtiyacına çıkan tüm branşlar bu piramitte çeşitli basamaklarda yer alırken Anesteziyoloji ve Reanimasyon -teşbihte hata olmaz- adeta çürükçüller gibi: her basamakta var ve labirentin her noktasında! Ameliyathane sizden sorulur, yoğun bakım sizden sorulur, girişim yaparsınız, sorumluluk ve tatmin terazisi hep canhıraş bir hareket paterni içindedir!

Değişen sağlık politikalarının Anesteziyoloji ve Reanimasyon branşına etkileri hakkında ne söylemek istersiniz?

Uzmanken hangi branşın ne katsayı doğrultusunda döner alacağına ilişkin yeni bir karar söz konusu. Buna göre anestezinin katsayısı cerrahi branşlardan biraz daha düşük ancak uzman olup yoğun bakım nöbeti de tutacağınızı varsayarsak oldukça yükseliyor katsayı… Bunu bir kenara koyarsak, anestezisti de tehdit eden olası birtakım malpraktis davaları söz konusu… Yine bilhassa yoğunbakım tarafında..

Anesteziyoloji ve Reanimasyon branşının en sevdiğiniz, sizi tatmin eden özelliği ve sevmediğiniz, sizi nefret ettiren özelliği hangisidir?

Yapılan girişimlerin çeşitliliği (her türlü damar/ sinir kateteri, blokaj işlemi vb…), geliri ve hasta-hasta yakını toplam maruziyetinin nispeten az oluşu harikayken…
İşler kötü gittiğinde(mavi kod, kritik durumda hasta oluşu vb…) herkesin bir adım geri atıp sahnede sizi tek bırakması ve yoğun bakımın bazen korkunç hale gelebilmesi oldukça kötüdür…

Anesteziyoloji ve Reanimasyon branşına toplumun bakış açısı ne yönde? Bu bakış açısı sizin çalışma şartlarınızı iyi ya da kötü yönde etkiliyor mu?


Toplumumuz genelde fikir sahibi değil, bilen de yalnızca uyutup-uyandırmaktan ibaret biliyor denebilir… Bu yüzden hastalara her işlemi uygun bir dille açıklamak büyük önem arz ediyor ki bu sayede her hastanız, branşınızın ve dahası SİZİN dile gelmiş reklam broşürleriniz haline gelsin

Anesteziyoloji ve Reanimasyon branşına diğer branşların bakış açısı ne yönde? Bu bakış açısı sizin çalışma şartlarınızı iyi ya da kötü yönde etkiliyor mu?


“Cerrahlar anesteziyi küçümsüyor” diye genel bir yargı duyardım ama çalıştığım yerde şahsen gördüğüm cerrahların bizi imrendiği… Örnekle anlatayım: vakada cerrah baştan sonuna ayaktadır- beli kırılır adeta, bizse işler kötü gitmediği sürece gayet dinlenebiliriz.
Ama sanmayın ki anestezi yatış yeridir- na na na!

Kazancınızdan memnun musunuz? EAH – Üniversite arasında kazanç farklılığı oluyor mu?


Döner sermayeden daha yüksek bir katsayıyla ek para alırız.. nöbetimiz daha kıymetlidir aynı şekilde… Şükür daha n’olsun. EAH- üniversite işleri değişkenlik gösteriyor…

Çalışma koşullarının ve sürelerinin insan haklarını ihlal edecek noktada olduğunu düşünüyor musunuz?
Ölmek gibi bir şey ama arrest olmadan kurtarıyorsunuz….

Kendinize ve sevdiklerinize ayıracak zaman bulabiliyor musunuz?
Zaman var, asla yok değil, ilk sene zor sahiden nöbetlerden fırsat ve enerji arta çıkarmak. Ama ben ilk aylarımda her gün dışarıdaydım. Bu sizin iç dinamiklerinize, coşkunuza vs bağlı… Tabi sonra epey yoruldum, sosyal hayatımın iyice tekdüzeleştiği de oldu kendi standartlarımda ancak yine de alışıyor-seviyor ve gözünüze güzel geliyor. İş işte! En nihayetinde günün sonunda eve ekmek götürüyorsun.

Koşulların kötü olduğunu düşünüyorsanız nasıl düzeltilebilir?
İyi iletişim ve kooperasyon hayat kurtarır…Hastalarımızın bizden beklediği de budur. Bilhassa cerrahi branşlar için “yürütücü merkez”izdir; bu yüzden anesteziyle iyi geçinmek ister herkes, diyebilirim. Not: Post nöbet off mükemmel olabilirdi …

EAH ve üniversitede alınan eğitim ya da hasta çeşitliliğinin fark yaratacağını düşünüyor musunuz? Araştırma imkanları mevcut mu? Yurtdışı değişim ya da araştırma olanakları var mı? İzin veriliyor mu?
Benim hastanemde eğitim oldukça kaliteli, her türlü hasta görmeye müsait büyük bir merkezde çalışıyorum. Size tavsiyem kalburüstü merkezlere girmeye çalışın, böyle söylemek pek doğru olmayacak ama misal 60 puan katofunuz olsun. 60 üstü yerleri hedefleyin. Iska riskiniz minimize olacaktır! İmkan, sen yaratacak adımları atmaya niyetliysen vardır- buna inanıyorum.

Branşı seçerken hangi şehirde bulunduğu kayda değer bir önem taşıyor mu?
Şehir benim için çok önemliydi. Hasta çeşitliliği açısından düşünelim, merkezde olursan perifer denilen yerlerden hep sana gelinir- yoğunluktan çıldırır ama her şeyden görme imkanına erişirsin.

ASİSTANLIK

Asistanlık kaç senede tamamlanıyor? Kaç asistan var? Her sınav dönemi için kadro açılıyor mu?


5 sene eğitim, büyük hastanelerde ortalama 30 kadar asistan oluyor. Daha küçük yerlerde 10’a dek düşebiliyor ama el insaf her ameliyat odasında ve yoğun bakımda varız- sayı önemli velhasıl. Her sınav dönemi totalde epey kadro açılıyor özellikle son 2-3 TUS’tur.

Kaç nöbetle başlanıyor? Nöbetler ne zaman azalmaya başlıyor? En kıdemli kaç nöbetle bitiriyor? Yeni başlayan asistanın ayda kaç boş hafta sonu oluyor?
Bizde ve genelde 10 nöbet ile başlanır, genelde 6 ayda birer ikişler düşer.. Başlarda 1 haftasonu boştur sonra artar… En kıdemli nöbet parasını göz ardı edebilirse 2-3 tane bile tutabilir ayda.

Yeni başlayan asistan nereden başlıyor? Servis, yoğun bakım, poliklinik, vs. rotasyonları nasıl?
Genelde ameliyathanede bir kıdemlinin yanında başlarsınız… İşi öğrendikçe 3.-4. Ayından itibaren tek başına bir ameliyat salonunu devralırsınız. Tabi gene kıdemlilerin gözü üstünüzde olur sonuçta çok yenisinizdir temel işleri yapabiliyor olsanız da… Sorumluluk fazla malum hastanın solunumu- dolaşımı- bilinci hep tarafımızca ya devralınmış ya bypass edilmiş ya da kontrol altında tutulmaktadır!!!

Giriş-çıkış saatleri nasıl? Asistan görevi dışında ekstra mesai beklentisi var mı?
Bizde 08-17, çoğu yerde daha da uzuyor.

Son 2 yıl içerisinde istifa eden oldu mu? Neden istifa etti?

Başka bölüm istediği için ayrılan arkadaşımız oldu.

Asistan ortamı nasıl? Asistanlar arası mobbing var mı?
Bir araya mı gelebiliyoruz ki doğru düzgün, gün içinde herkes başka bir odada veya yoğun bakımda veya dış görevlerde bilmem ne.. Ama ekip kendi içinde gayet arkadaş canlısı. Mobbing yok, kıdem yer yer hissediliyor- cerrahi branş bu o kadar olur!

Asistan hoca ilişkisi nasıl? Hocaların asistanlara yönelik mobbingi mevcut mu? Hocalar belirli ve düzenli periyotlarla ders anlatıp seminer düzenliyor mu?
Dediğim gibi, anestezi bir cerrahi branş. Sert tutumlarla karşılaşabiliyorsunuz. Bunu “beni yıpratmaya çalışıyorlar” şeklinde değil, “burası yıpratıcı bir yer ve bu kişi/bu ortam gerginliğini bana yansıtıyor” şeklinde yorumlayın derim.

Yıllık izin, akademik izin haklarını kullanabilme durumu nedir? Yeni başlayan asistan ilk sene yıllık izin kullanabiliyor mu?
İzin isteyen, kullanıyor tabi olağanüstü bir durum yoksa. İlk sene bile yardımcı oluyor bölümler genellikle. Çok bunalırsanız bunu dile getirmekten korkmayın- tabi doğru insana iletmekte fayda var. Ulu orta söylenmenin, kırılgan bir duygudurum içinde olduğunuzu başkalarının bilmesinin alemi yok.

UZMANLIK

Uzmanlıkta branşın avantajları/dezavantajları nelerdir?
D: Tek başına çalışmak zorunda kalabilirsin, ekstrem durumlarla karşılaşıp yönetmen gerekebilir. Bir acil doktoru, asla tek başına kalmaz; bir cerrah nadiren tek başına vaka almak zorunda kalabilir; ama anestezist için sıradan bir durum olabilir bu. Anestezi teknisyenlerinin hakkı ödenmez bu noktada!
A: Çalışma saatleri esnek olmasına rağmen her an aktif olmak zorunda olmadan çalışabilmek. Özel sektör imkanları. Girişim çeşitliliğinin getirdiği mesleki ve maddi haz. Ağrı üzerine çalışabilirsin mesela, ucu çok açık henüz..

Branşın özel bir alana yönelme ya da yandal koşulları nelerdir?
Yoğun bakım ve Algoloji iki yandalımız. Bir şeyi istediğini düşünüyorsan koşullar vız gelir tırıs gider, çok takılmayın …

Özelde çalışma ya da klinik açma imkanları mevcut mu?
Özel imkanı var tabii. Asistanken nöbet usulü bile ekstra çalışabilirsin. Uzman ihtiyacı da özelde gayet var. Algolog olup klinik açılabiliyor mu bilmiyorum pek.

Zorunlu hizmet ne kadar sürüyor?

Diğer branşlardan bir farkı yok. Atandığınız il/ilçeye göre 350-550 gün.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanlığının çalışma koşulları, maddi gelir, mesleki tatmin, hasta profili açısından merkezi ve perifer şehirlerde temel farklılığı nedir?
Merkez her zaman daha iyidir, hayattan bezdirir ama ayakta da tutar… bu benim fikrim. Hasta profili tektip olmaz, kendini geliştirecek koşullara maruz kalırsın- zorlanmadan gelişmek de neymiş!

Siz branşınızdan memnun musunuz? Mesleki tatmininize 10 üzerinden kaç verirsiniz? Mesleki tatmini nasıl sağlıyorsunuz?
“10” der yazıyı bitiririm.